A gyönyörű pázsit titka

2023.10.24

A pázsitról általában

A pázsit egy zöld terület vagy gyeplap, mely gyakran fűborítású és általában a kertekben, parkokban és udvarokban található. A pázsitok kialakítása és karbantartása fontos része a kertépítésnek, mivel esztétikailag vonzó és funkcionális területek lehetnek. A pázsitok rendszeres nyírásra, öntözésre és trágyázásra szorulnak a megfelelő növekedéshez. Ezek a területek ideálisak a kerti tevékenységekhez, játékhoz, piknikezéshez és a természet közelségének élvezéséhez. 

Ha szeretnél te is irgylésre méltó füvet, keress minket bizalommal!

A pázsit ápolása

A pázsitot leginkább egy őszi búzához -lisztünk alapanyagához- lehetne hasonlítani növényvédelem és tápanyag-utánpótlás szempontjából. Mégis abban különböznek, hogy más célzattal telepítjük/vetjük a két növényt. A pázsitunkat szeretnénk tartósan, több éven keresztül egészségesnek és szépnek látni, míg a búza tenyészideje októbertől júliusig tart.

Mindkét növény esetében sok kórokozó megtelepedésének alapja lehet, ha a növény egészségi állapota nincs a megfelelő szinten. Az emberek is könnyebben megbetegednek, ha gyengébben működik az immunrendszerük. Az immunrendszer megfelelő működéséhez pedig vitaminokkal hozzá tudunk járulni. A pázsit esetében is ugyanez érvényes, hogy a megfelelő tápanyag-utánpótlás erősíti az ellenállóképességét.

A talaj pH-ja például befolyásolja különböző gyomok, illetve a moha megjelenését. A pázsit 5,5 és 6,5-ös pH-jú talajban érzi a legjobban magát. Ettől magasabb és alacsonyabb értékek esetében a fű növekedési erélye csökken. Alacsonyabb pH-jú területek kalcium pótlást igényelnek.

A pázsitot elcsúfító gyomok

A moha esetében érdemes, ha kisebb telepek vannak még csak jelen, ezeket fizikailag eltávolítani a pázsitunkból, valamint a pangó víz elvezetésének lehetőségét, talajlazítást megoldani, ezután eljutunk a kémiai beavatkozáshoz, a tápanyagok pótlásához. Elsősorban kalciumról beszélhetünk, ha alacsonyabb 5,5-nél a pH. Mohával nagyon fertőzött területeken érdemes mohairtó szert alkalmazni a növényvédelmi szabályok betartása mellett.

A gyomok felszaporodása is elég bosszantó, amikor már gyönyörű zöld a fű az udvaron, majd megjelennek benne az oda nem illő egyedek. A megjelenésüknek több oka is lehet, például a szomszédban vagy akár távolabb magot hoznak a gyomnövények, majd ezeket a szél átfújja az udvarunkra. Friss telepítés esetén pedig, a talaj előkészítése során megmozgatott rétegekből is kerülhetnek felszínre olyan magok, amelyek már régóta várják, hogy kicsírázhassanak.

Az egyik legismertebb gyomnövény a pázsitban a pongyola pitypang vagy más néven gyermekláncfű. Gyógynövényként is rengeteg funkciója ismert, azonban gyom kezelése szempontjából nehézkes az irtása/gyérítése. Szaporodását tekintve magról és gyökérről is intenzív. Magját a szél nagyon messze el tudja vinni, illetve a gyökérzet darabolásával több növény fog megjelenni a fertőzött területen. A magról kelő egyedek a fűmaggal egy időpontban kelnek és sokkal gyorsabb a fejlődésük a gyepnél. Széles tőlevélrózsáinak köszönhetően eltávolításuk után nagy hézagok maradnak a telepített pázsitban. Mechanikus gyomirtása csak abban az esetben javasolt, ha a gyökérzete egyben kijön a fölből. Fertőzés mértékétől függően növényvédőszeres kezelés is alkalmazható. A növényvédelmi kezelés elvégzéséhez szükséges szabályok ismerete nagyon fontos, így szaktanácsadás alapján javasolt a megvalósítása.

Ha segítségre van szükséged, keress minket bátran!

A pázsit kártevői

Különböző talajlakó kártevők jelenléte sem elhanyagolható mértékű a telepített gyepek tekintetében. Hasonló kártétel figyelhető meg korai fázisban a pajorok és a lószúnyog lárvák esetében. A károsítással érintett területeken a fűszálak nem nőnek megfelelően, barnulnak. Pajorok elleni védelem egyik fontos lépése, ha nem nyírjuk túl rövidre a füvet, így megnehezítve a peterakás lehetőségét az imágóknak (cserebogaraknak). A lószúnyog lárvák tevékenysége kicsit más a pajorokhoz képest, a fűszálak gyökerével táplálkoznak, majd esős időben a föld feletti részekkel, így elhal a növényzet. Tavasszal és nyáron károsít leginkább.

A pázsitot fenyegető gombás megbetegedések

A szép pázsitunkat különböző gombák is megtámadhatják, mint például a hópenész vagy a rozsda. A hópenész megjelenhet csapadékos, hűvös novemberi időszakban is vagy tavasszal hóolvadást követően. A gomba megtelepedését nagyban elősegíti, ha szét van szórva a levágott fűmaradék, így megelőzés céljából a fűnyírás során a fűgyűjtő használata indokolt. A fertőzés 25-30 cm-es foltokban kezdődik (általában pangó vizes részeken), majd agresszívan továbbterjedhet. Érdemes a foltokat gombaölőszeres kezeléssel ellátni és megakadályozni a terjedését. Elpusztulhat a fű teljesen, ha ez nincs kezelve.

Másik nagyon kártékony gomba a pázsitunk tekintetében a rozsda. Foltokban elkezd sárgulni, barnulni az állomány, majd elhal. Beazonosításában segít, ha közelebbről megvizsgáljuk a fűszálakat. Megfigyelhetjük, hogy a fűszál felületén narancssárga gombatelepek keletkeztek. Az ujjainkat, ha végighúzzuk a fűszálakon, akkor a mi ujjunk is narancssárga színű lesz. Ebben az esetben már tudjuk, hogy nem tápanyaghiány okozta a sárgulást. A tünetek kezelésére gombölőszeres beavatkozás a javasolt.

A pázsit tápanyagellátása

Az elején említettem, hogy a megfelelő tápanyagellátottság csökkenti az esélyét a különböző kórokozók elterjedésének. A pázsit szempontjából a következő tápelemek meglétére érdemes odafigyelni. A gyökérzet megfelelő növekedéséért a foszfor felelős. A foszfor pótlása telepítés előtt talajba bedolgozva javasolt, vagy a már kikelt állományt lombtrágyázhatjuk vele. Az intenzív gyökérnövekedésnek köszönhetően a növény hamarabb fel tudja venni a talajból a tápelemeket, így gyorsabban fog fejlődni. A nitrogén, magnézium és kén a zöldentartásért felelős leginkább. A megfelelő mennyiségű zöld felület pedig a fotoszintetizálást -légzést- segíti elő. Az egyoldalú túlzott nitrogén kijuttatás sem javasolt, fellazítja a szöveteket, szintén kevésbé lesz ellenálló a fű. Ezen tápelemek pótlása a fejlettségtől függően különböző összetételű, a piacon lévő gyep trágyákkal megvalósítható. Évente 2-3 alkalommal célszerű a tápelemek pótlása, hogy egészséges legyen a növény. A kezeléseket inkább az esti órákban célszerű kivitelezni, a 35 fokos nyári napsütés hatására a kijuttatott műtrágya vagy lombtrágya perzselést okozhat. A műtrágyakijuttatást követően öntözéssel tudjuk segíteni a tápelemek felvehetőségét és hasznosulását.

A javasolt növényvédelmi beavatkozásokat csak megfelelő szakember irányításával érdemes elvégezni a hatályos szabályok betartása mellett.

Keress minket bizalommal!